Sertleşme Problemi

Sertleşme Problemi

Sertleşme Problemi, Yaşamdan keyif almak ve olabildiğince haz almak her zaman yaşamımızda büyük bir keyif ve haz anlamına gelir. Erkekler ve kadınlar yaşamlarının belli dönemlerinde evlenerek çok daha düzenli bir yaşama adım atarlar.

Evliliğin en temel bileşenlerinden birisi de hiç şüphesiz cinsellik anlamında bir uyum yakalamaktır. Cinsel anlamda uyum yakalayan bireylerin birbirleri ile olan iletişimi, sohbeti ve diyaloğu çok daha iyi olacaktır. Erkek ve kadın cinsel anlamda karşısındaki bireyi tatmin ettiğinde ortaya güzel bir diyalog çıkacaktır.

Cinsellik yaşamımızda her zaman ikinci ya da üçüncü plana atılsa da pek çok kişi için önemli bir konu haline gelebilir. Genç yaşlarda göz ardı edilen bir takım cinsel problemler ileriki yaşlarda ciddi sorunlara ve sıkıntılara neden olabilir. Bu yüzden cinselliğin yaşamımızda büyük bir önemli paya sahip olduğunu bilmeli buna göre hareket etmeliyiz.

Sertleşme sorunu erkekler arasında tüm dünyada sıklıkla görülen bir sağlık sorunu olarak bilinir. Sertleşme problemi yaşayan kişilerin genel olarak bu sorunun temelinde psikolojik etkenlerin olduğu net bir şekilde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Sertleşme sorunu yaşayan bireylerin sosyal yaşamlarında da ciddi anlamda özgüven eksikliği ve psikolojik sorunlar yaşadığı bilinir. Bu yüzden hem psikolojik sıkıntıları ortadan kaldırmak hem de olası mevcut sorunları hızlı şekilde sonuca ulaştırmak için sertleşme problemlerini hızlı bir şekilde çözmek önemlidir.

Ülkemizde yapılan birtakım araştırmalar sonucunda erkeklerin %69 gibi önemli bir kısmı sertleşme sorunu yaşamaktadır. Erkekler yaşamlarının büyük bir kısmında cinsel anlamda sıkıntı yaşamaktadır. Yaşanan cinsel sorunların her birinin çözümü mümkündür. Bu yüzden erken yaşlarda sertleşme sorunu ve erken boşalma gibi sıkıntıları çözmek için adım atmak gerekir.

Ülkemizde erkekler arasında yapılan araştırmalarda büyük bir kesimin sertleşme sorunu yaşadığı ancak bunlardan çok azının doktora başvurduğu gözlemlenmiştir. Her 10 kişiden 8’i hayatında en az 1 kez sertleşme sorunu yaşamaktadır.

Sertleşme sorunu yaşın ilerlemesi ile birlikte paralellik göstererek ileriki yaşlarda çok daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden sertleşme sorunu ve diğer sıkıntılara maruz kalan pek çok kişi mutlaka erken yaşlarda bu konuda bir çözüm için uzman hekime başvurması gerekmektedir.

Erkeklerde genellikle ileriki yaşlarda meydana gelen sertleşme sorunlarına çözüm bulmak önemlidir. Ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda sinir, stres, işsizlik, diyabet, hipertansiyon, depresyon, düşük eğitim düzeyi gibi sorunlar ile birlikte sertleşme sorunlarında artış olduğu gözlemlenmiştir. Yaşam kalitesinde meydana gelen artış ile birlikte özellikle batı bölgelerinde fiziksel aktivitelerin artması ve hareketli bir hayata sahip olma, refah seviyesinin yükselmesi ile birlikte sertleşme sorunlarının azaldığı görülmüştür.

Erkeklerde Sertleşmeye Neden Olan Faktörler

Cinsel yaşamda meydana gelen aktivitelerdeki azalmalar genellikle cinsel bir sorunu beraberinde gelmesinin sonucudur. Yani erkeklerde meydana gelen cinsel aktivite bozukluklarının temelini cinsellikten soğutan kusurlar vardır. Bu yüzden erkeklerde sertleşmeye sebep olan sıkıntılar vardır. Bu liste aşağıda şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sigara kullanımı: Cinsel birlikteliği sağlayacak seviyede sertliğe sahip olmayan bir penis sertleşme sorunu yaşıyor demektir. Bunun altında yatan temel sebeplerden birisi ise sigara kullanımı vardır. Sigara kullanımı sertleşme sorununa sebep olabilir. Sertleşme sorunu erken boşalma olan kişilerde ise çok daha fazla şekilde görülmektedir. Yaşın etkisi ile birlikte sertleşme sorunları ciddi ölçüde ortaya çıkabilir. Sigara kullanan bireylerde meydana gelen bu sorunun temelinde ise bir takım obezite, sigara, alkol tüketimi, hipertansiyon, diyabet, prostatit, genital enfeksiyonlar ve benzer diğer sorunlar olduğu bilinir. Sertleşme sorunu olan erkeklerin büyük bir bölümü sigara içen erkekler olduğu yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur.
 • Diyabet: Diyabet sorunu yaşayan hastalarda sertleşme sorunlarının %75 gibi önemli bir bölümü oluşturduğu bilinmektedir. Sertleşme sorunu sadece bir cinsel sağlık sorunu değildir bunun arkasında yatan temel sebepleri inceleyerek bu sorunları gidermek sertleşme sorunlarını doğrudan ortadan kaldırmaya yönelik yapılacak iyi bir adım olabilir. Diyabet olan hastalarda sertleşme sorununun 2 ila 4 kat daha fazla artış olduğu bilinir. İnsülin kullanan kişilerin sertleşme sorunu yaşama ihtimali yaşamayanlara göre çok daha yüksektir.
 • Sinir sisteminde görülen hastalıklar: Sinir sistemi hastalıkları sertleşme sorunlarının ortaya çıkmasında önemli ölçüde etkili olan bir konudur. Erkeklerde özellikle hormonal dengede meydana gelen değişmeler de sertleşme konusunda ciddi bir ölçü olarak sayılabilir.
 • İlaç kullanımı: Erkeklerde ilaç kullanımı ciddi ölçüde sertleşme sıkıntılarına sebep olduğu bilinmektedir. İlaç kullanımı sertleşme konusunda ciddi sıkıntılar meydana getirebilir. Bu yüzden ilaç kullanımının yan etkilerine göz atmalı doktorunuzdan bu konuda bilgi almalısınız.
 • Damar hastalıkları: Damarlarda meydana gelen sıkıntılar sertleşme sorununa neden oluyor olabilir. Sertleşme konusunda yaşanan sıkıntıların temelinde hiç şüphesiz damar hastalıkları yer almaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte daha fazla görülen damar hastalıkları penise giden damarların yeterli seviyede kan akışı sağlayamaması ile ilgili olan bir konudur. Damar sertleşmesi 50 yaşın üzerindeki erkekler için ciddi sıkıntıları meydana getirir. Bunlardan birisi de erkeklerde yaşanan sertleşme sorunu olarak bilinir.
 • Kalp hastalıkları: Erkeklerde kalp hastalıklarının temelinde sertleşme sorunu olabilir. Bu yüzden eğer sürekli olarak sertleşme sorunu yaşayan bir bireyseniz mutlaka bu konuda profesyonel bir uzmandan destek almalı ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde kısa süre içinde sonuca eriştirmelisiniz.
 • Egzersiz: Hareketli ve egzersizi yaşamının önemli bir noktasında gören bireyler ciddi anlamda testosteron sayılarında artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden egzersizi hayatımızın önemli bir noktasına oturtmalı ve egzersiz yaparak daha dinç bir vücut yapısına sahip olmamız gerekir.
 • Sağlıksız beslenme: Yaşam kalitesinde meydana gelen düşüş ve sağlıksız beslenme pek çok sorunu tetiklediği gibi aynı zamanda sertleşme sorunlarını da ortaya çıkarmaktadır. Bu gibi durumlarda mutlaka bireyin sağlıklı beslenmeye yöneltilmesi ve yaşamının geri kalan kısmını sağlıklı gıdalar tüketerek devam ettirmesi hem daha sağlıklı olmasında hem de sertleşme sorunlarını doğrudan çözmede önemli bir etken role sahiptir.
 • Yaşam kalitesinin düşük olması: Beslenme ile birlikte gelen yaşam kalitesinde düşüş sertleşme sorunlarına neden olabilir. Stresli bir iş, işsizlik, maddi sorunlar, sürekli ilgilenmek durumunda olduğunuz ciddi rahatsızlıklar ve sıkıntılar, yaşam kalitesinde meydana gelen düşüş, sinir, diğer sosyal sorunlar ve sıkıntılar bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde olumsuz etkiler. Bu gibi durumlarda yaşam kalitenizi arttırmak sertleşme sorunlarının ortadan kaldırılması için önemli bir adım olabilir.
 • Hareketsiz bir yaşam: insanların büyük bir bölümünün en büyük sorunlarından birisi olan hareketsiz bir yaşam ciddi sağlık sıkıntılarını beraberinde getirdiği gibi cinsellik üzerinde de büyük sorunları oluşturur. Hareketsiz yaşam tarzı sertleşme sorunları için büyük bir sorun anlamına gelir. Bu yüzden mutlaka yaşam kalitenizi arttırırken hareket etmek, hareketli bir yaşam için yürümek, koşmak ve egzersiz yapmak daha kaliteli bir yaşam sürmek adına önemlidir. Unutmayın ki kaliteli yaşam algısı sertleşme sorunlarının çözümünde de önemli ölçüde role sahiptir.

Sertleşme sorunu sadece ülkemizdeki bireyler için değil dünya üzerinde milyonlarca erkeğin savaştığı önemli bir cinsel aktivite bozukluğu olarak tanımlanabilir. Bu tür sorunların çözümü ve daha sağlıklı bir cinsel deneyim için mutlaka daha sağlıklı bir yaşama geçmek gerektiği de bir aşikardır. Sağlıklı yaşam beraberinde sağlıklı bir cinsel yaşamı getirir. Bu yüzden mutlaka cinsel performansın artması ve sağlıklı bir şekilde cinsel birliktelik yaşamak için hayatınızı baştan aşağı sağlık çerçevesinde değiştirmeniz beslenmenize kadar aklınıza gelen tüm aşamaları revize etmeniz gerekebilir. Bu yüzden bu konuda uzman olan bir hekime danışarak çok daha kusursuz ve sağlıklı bir yaşam için adım atabilirsiniz.

Sertleşme Sorununun Günlük Yaşama Yansımaları

Yaşamın büyük bir kısmı temel istek ve arzuları yerine getirmek ile geçmektedir. Yeme, içme, barınma gibi temel ihtiyaçlarımızı giderdikten sonra cinsellik gibi diğer ihtiyaçlar ortaya çıkar. Yaşamımızda önemli bir paya sahip olan cinsellik, birlikteliklerin önemli bir noktasını oluşturur.

Kadın ve erkek arasındaki birleşmenin kalitesi ilişkiyi doğrudan etkileyeceği için ilişkinin temel kriterlerini büyük ölçüde etkileyecektir. Sertleşme gibi temel sorunların çözülmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması pek çok erkeğin rüyası olmaktadır.

Cinsel performans bozuklukları arasında ilk sıralarda yer alan sertleşme sorunu, sigara içen erkeklerde büyük ölçüde görüldüğü gözlemlenmiştir. Sigara kullanımının yüksek olduğu erkeklerde cinsel performans düşüklükleri yaşandığı aşikardır. Sertleşme sorunu ve diğer sıkıntıların günlük yaşamda çözülmesi çiftler arasındaki diyalogu da oldukça olumlu şekilde etkileyecektir.

Sertleşme sorunu yaşayan bireylerin sosyal yaşamları incelendiğinde arkadaş çevrelerinin çok daha az ve çevre içinde kendini pek gösteremeyen bir yapıda oldukları analiz edilmiştir. Sertleşme sorununun günlük yaşamda hem fizyolojik hem de psikolojik olarak birtakım sonuçları olur.

Bu sonuçlara sürekli olarak maruz kalan birey ilerleyen süreçte psikolojik olarak bazı sorunlar yaşayabilir. Bu bağlamda sertleşme sorunu ve diğer sıkıntıların hızlı şekilde çözülebilmesi adına erken yaşlarda bu sorunun çözümüne ilişkin adım atılması gerekir.

Sertleşme sorunu temelde bir cinsel aktivite bozukluğu gibi görünüyor olsa da ilerleyen süreçlerde ciddi sıkıntılara gebe olan bir problem haline gelir. Sertleşme sorunu hem cinsel birlikteliği zora soksa da hem de kişiye psikolojik olarak geri dönüşümü olmayan sıkıntılara sokabilir. Bu yüzden sertleşme sorununun günlük yaşamda hızlı bir şekilde çözülebilmesi için bu alanda erken yaşlarda destek alınması önemlidir.

Evlilik ve diğer cinsel deneyimlerde sertleşme sorunu bireyi n yaşamını doğrudan etkiler. Daha keyifli ve daha uzun bir cinsel deneyim için sertleşme ve erken boşalma gibi cinsel aktivite bozukluklarını sonunca ulaştırmak gerekir. Sertleşme sorunları bireyin partnerini memnun edememesi gibi sonuçlar doğurur.

Bu durum yaşam kalitesini olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda aile içinde diyalog konusunda sorunlar yaşanır. Cinsel kalitenin arttırılması ve cinsel birlikteliklerin daha fazla haz alınabilir hale gelmesi için cinsel sorunların rafa kaldırılması önemlidir.

Bu yüzden sertleşme gibi temel sorunların çözülmesi hem evliliği hem de cinsel yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyecektir. Tıptaki ismi ile erektil disfonksiyon olarak bilinen sertleşme problemi erkeklerin en büyük sorunları olarak bilinse de çözümü olmayan bir rahatsızlık değildir.

Bu sorunu yaşayan bireylerin mutlaka bir uzman hekime danışarak erken yaşlarda sorunun çözümüne ilişkin adım atılması önemli bir kriterdir. Cinsel ilişki sürecinde yeterli şekilde sertlik sağlanamaması cinsel deneyimi ciddi ölçüde zora sokar. Bu yüzden erkeklerde sertleşme sorununun önüne geçmek hem partneri memnun etmede hem de bireyin cinsel fonksiyonlarını rahat şekilde ortaya koyabilmesi noktasında önemlidir.

Sertleşme Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanın sertleşme sorununun olduğunu anlamak için doktor kontrolünde bir teşhis ve tanı sürecini yürütmek gerekir. Çünkü pek çok kişi yaşamının stresli dönemlerinde birkaç kez sertleşme sorununu yaşadığında bunun kalıcı bir süreç olduğunu düşünüp doktora başvurabilmektedir.

Öncelikli olarak sertleşme yani tıptaki ismi ile erektil disfonksiyon rahatsızlığının ne olduğunu iyice anlamak gerekir. Sertleşme sorunu kişinin cinsel deneyiminde son 6 ayını göz önüne alarak ilişkisinde sertleşme sorunu yaşamasına verilen isimdir.

Eğer ki son 6 aylık dönemde birkaç kez bu sorunu yaşadıysa uzman hekimler bunu dikkate bile almamaktadır. Unutulmamalıdır ki erkeklerin hemen hepsi hayatının büyük bir bölümünde cinsel birliktelik yaşarken mutlaka bir ya da birkaç kez sertleşme sorunları ve erken boşalma sorununa maruz kalabilirler.

Bu kalıcı bir sorun olduğu anlamına gelmez. Yaşanılan stres, yeni bir ilişki olması, sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, alkol kullanımı ve diğer pek çok kriter sertleşme sorununu tetikleyebilir.

Sertleşme sorunu yaşayan bireylerin yaşamlarının daha sağlıklı ve daha stressiz bir yaşama dönüştürülmesi sertleşme probleminin çözümü adına önemli bir adım olacaktır. Cinsel fonksiyon bozukluklarının hızlı şekilde normalleştirilmesi adına gerekli olan tüm teşhislerin uzman kontrolünde yapılması gerekir. Sertleşme sorununun olduğuna ilişkin hastaya öncelikli olarak bazı testler uygulanır. Uygulanan testlerin içeriği şu şekilde olabilir;

 • Fiziki muayene aşaması: Erkeğin penisi ve testisleri detaylı bir şekilde incelenmek suretiyle yapılan kontrol biçimidir. Burada fiziki olarak herhangi bir sorun ya da kusur olup olmadığı dikkatli bir şekilde incelenir.
 • Kan testi: Alınan kan örneği laboratuvar ortamında incelenir ve gerekli olan tetkikler yapılır. Bunun sonucunda ise kişide kalp rahatsızlığı, diyabet, testosteron seviyesi gibi temel faktörler incelenir.
 • İdrar tahlili: Altta yatan rahatsızlıklar olup olmadığının net bir şekilde anlaşılması için bu konuda bireye gerekli olan idrar tahlili ve benzer uygulamalar yapılır. Tüm bunların neticesinde ise herhangi bir sorun ya da sıkıntı olup olmadığı anlaşılır.
 • Ultrason: Penisi besleyen damarların ve penisin sertleşmesinde etkili olan damarlarda herhangi bir sorun olup olmadığı, kan akışının sağlıklı olarak olup olmadığı gibi durumlar yapılan tedavi ve ultrason testi sonucunda ortaya çıkar. Uzman bir kontrol tarafından yapılan bu işlem ile kan akışının olup olmadığı konusunda bilgi alınmış olur.
 • Psikolojik değerlendirme süreci: Doktor bu konuda gerekli görmesi halinde yazılı testler yapabilir, sorular sorabilir ve farklı yöntemler uygulayarak değerlendirmelerde bulunabilir.

Sertleşme sorununun çözümü için öncelikli olarak sonuç değil sebep araştırılmalıdır. Bir kişinin sertleşme sorunu yaşamasının önüne geçmek için bu soruna sebep olan kriterler net bir şekilde araştırılmalı ve sonuca ulaştırılmalıdır. Sertleşme sorunuyla ilgili diyabet, kalp rahatsızlığı gibi sorunlarınız varsa ve bu sorunlar sertleşmeyi olumsuz etkiliyorsa öncelikli olarak kalp rahatsızlıkları ve diğer hastalıkların iyileştirilmesi ve sonuca ulaştırılması gerekiyor.

Eğer ki diğer hastalıklarınıza ilişkin daha önceden bir doktora başvurdunuz bu hastalıklardan haberdarsanız, doktorunuz bunun üzerine gerekli bilgiyi ve sonuçları gözlemleyerek sizin için oral yolla alacağınız ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar sertleşme sorununun olumlu şekilde ilerlemesi adına önemlidir. Sertleşmeyi sağlamak ya da sertleşmeyi sürekli kılmak için bazı ilaçlar vardır.

Bu ilaçlardan bazıları; sildenafil, tadalafil, vardenafil etken maddeli ilaçlar penise giden kan akışını düzenleyen ve burada kan akışının sürekli olmasını sağlayan bir takım ilaçlar olarak bilinir. İlaçların dozları ve içerdikleri etki maddeleri farklılık gösterebilir. Bu ilaçları almak için doktorunuzun bu konuda size reçete etmesi gerekir. Eğer oral yolla alınan bu ilaçlardan herhangi bir fayda bulamazsanız ve halen sertleşme sorunu yaşıyorsanız o zaman daha kalıcı çözümler olarak penis enjeksiyonu, penis pompası ya da penis implant gibi farklı yöntemler tercih edilebilir.

Sertleşme Sağlamak İçin Ne Yapılmalı?

Sertleşmenin ortaya çıkması için mekanizmaların doğru şekilde çalışıyor olması gerekir. Beyin, kan damarları, penis, omurilik, sinirler, hormonlar ortak olarak bir uyarılmaya maruz kalmalı ve bunun sonucunda peniste bir sertleşme meydana gelmesi gerekir. Tabi bunların oluşması için öncesinde bir uyaran olması gerekir.

Sertleşmenin sağlanması için koku, ses, düşünme, görüntü gibi temel uyarıcı etkenler de gereklidir. Tüm bunlar bir arada doğru şekilde alıcı ve verici arasında işlenirse sağlıklı bir mekanizmada sertleşme kısa süre içinde sağlanacaktır. Eğer sertleşme sağlanmıyor ve bunun sonucu olarak ilişki mümkün olamıyorsa, bir takım tedavi yöntemleri denenmelidir.

Sertleşmenin sağlanamamasının altında yatan bir takım psikolojik unsurlar, fiziksel nedenler yer alır. Bazı zamanlarda sertleşme sağlanırken aynı uyaran karşısında stresli zamanlarda sertleşme sağlanamıyor olabilir. Bu gibi durumların kalıcı olup olmadığı teşhis edilmeli eğer ki sertleşme sorunu kalıcı ise hızlı şekilde tedavi yöntemlerine başlamak gerekecektir.

Sertleşme sorunu olan bireyleri tanımlamak için ilişki sonuna kadar sertliğini koruyamamak olarak tanımlanabilir. Sertleşmenin hiç sağlanmaması ya da sertleşmenin çok kısa sürmesi olarak da tanımlanabilir. Erkeğin boşalma sürecinin meydana gelinceye kadar penisinin sert olarak kalması sağlıklı bir birey olduğunu gösterir. Fakat bu durum çoğu zaman psikolojik unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

İyi bir ereksiyon için vazgeçilmez kriterler vardır. Bu kriterlere göz atarak sertleşme sağlamak için neler yapılmalı sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

 • Düzenli egzersiz sertleşme için önemlidir: Egzersiz hayatımızda sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Erkeğin sağlıklı olması yaşam kalitesinin artması anlamına gelir. Düzenli egzersiz yapmak bireyin yaşam fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar. Bu yüzden düzenli egzersiz yapıldığı zaman sertleşme sorunlarının da önüne geçileceği net şekilde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur.
 • Fazla kiloları eritin: Kilo her zaman erkeğin hareket kabiliyetini kısıtlayan bir faktördür. Bu yüzden fazla kilolar sağlıklı bir yaşam için büyük riskleri beraberinde getirir. Fazla kilolarınızdan kurtularak sizler de sertleşme sorunlarını hızlı şekilde ortadan kaldırmak adına bir adım atabilirsiniz.
 • Sigara ve alkolü bırakın: Sertleşmenin önündeki en büyük engellerden birisi sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı vardır. Sağlık bir cinsel yaşama adım atmak için öncelikli olarak stressiz ve sağlıklı beslenmeye başlayın. Zararlı alışkanlıkları hemen bırakın.
 • Akdeniz tipi beslenmeye geçin: Hafif gıdalar tüketmek, zeytinyağlı ağırlıklı sağlıklı gıdalarla beslenmek her zaman yaşam kalitenizi arttıracaktır. Bu yüzden zeytinyağı gibi sağlıklı gıdalar tüketerek damar tıkanıklığı gibi sorunların önüne geçerek sertleşme sorunlarını hızlıca çözebilirsiniz.
 • Testosteronunuzu kontrol ettirin: Testosteron seviyenizdeki düşüş cinsel performansınızı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden seviyenizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekir.

Sertleşme Konusunda Merak Edilen Sorular

Sertleşme ile ilgili olarak pek çok erkek sorun yaşasa da bunların sadece %5 gibi çok düşük bir oranı doktora başvuruda bulunmaktadır. Sertleşme erkekler arasında en sık görülen rahatsızlık olması sebebiyle bu denli yüksek oranda görülmesi ancak başvurunun az olması bu problemin göz ardı edildiğini göstermektedir.

Erkekler çok büyük sorun olarak görmediği sürece sertleşme sorununun tedavi edilmesi mümkün değildir. Ancak birey bunu bir sorun olarak görmesi ve tedavi için başvuruda bulunması istekli olması sertleşmeyi hızlı şekilde çözüme ulaştıracak olan özel bir kriterdir.

Ereksiyon sorununun yüksek oranda görülmesi ancak başvurunun çok az olması bu sorunu ciddi bir risk olarak görmedikleri ile ilgilidir.

Gençlerde de görülen sertleşme sorunu yaşlı gruptaki bireyler için çok daha büyük risk oluşturduğu düşünülerek daha çok yaşlı bireylerin tedavi için başvurduğu bilinmektedir. Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin büyük bir bölümünün ilaç kullandığı ve şeker hastası olduğu, kalp ve damar rahatsızlıklarının olduğu net bir şekilde görülmüştür. Bu yüzden sertleşme konusunda sorun yaşıyorsanız mutlaka kalp ve damar hastalığınızın olup olmadığını anlamak için tahlil yaptırın.

Testosteron hormonu sertleşmeyi sağlayan özel bir hormon olarak bilinir. Bu hormonun azalması sertleşme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Erkeklik hormonu olarak bilinen bu hormonun az olması sertleşme üzerinde doğrudan etkili olan bir kriterdir.

Sertleşme sorunu herkesin bildiği gibi fiziksel bir sorunun yanı sıra psikolojik bir faktör olarak da karşımıza çıkar. Yani pek çok kişi bu durumu sadece fiziksel bir aktivite yetersizliği olarak görse de sertleşme sorunu aslında psikolojik unsurlara bağlı olarak ortada çıkan ciddi bir sorun olarak tanımlanabilir. Eğer ki yaşam kalitenizi daha stressiz bir şekilde devam ettirirseniz sorun kısa süre içinde çözülebilecektir. Tabi bu durum genç yaştaki bireyler için geçerlidir. 40 yaş ve üzeri kişiler de sertleşme konusunda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Sertleşme sorunu yani tıptaki adıyla erektil diskfonksiyon olarak tanımlanan bu özel durum çiftler için pek önemli değil gibi görülse ve tedavi için adım atılmasa da çiftler arasında ciddi iletişim bozukluklarına sebep olur. İlişki sırasında yaşanan problem doğrudan aile içinde anlaşmazlıklara dönüşebilir. Bu gibi durumlarda mevcut sorunların ortadan kaldırılması için sebep iyice araştırılmalıdır.

Kadın ve erkeklerin yaşamında büyük ölçüde etken bir role sahip olan cinsellik, çiftlerin birlikte kalabilmesi ve hayatı birlikte yaşayabilmesi adına birleştirici bir unsurdur. Cinsellik pek çok kişinin tabuları arasında yer alsa da çiftlerin yatak odası kapısını kapattıklarında memnuniyetsiz şekilde sabah uyanmaları, yaşamlarını olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden sertleşme sorunları için çok önceden erken tedavi ve teşhis ile çözüm oluşturulması en doğru yöntemlerden birisi olacaktır.

Cinsellik konusunda yaşanılan sorunlar asla göz ardı edilmemesi ileride daha büyük sorunların ortaya çıkmasına engel olmak adına önemlidir. Cinsellikten beklenen verimi almak ve cinsel birliktelikleri en iyi şekilde yaşamak için kendi performansımızı değerlendirmeli varsa sorunların üstüne gitmeli, sorun yokmuş gibi davranmamalıdır. Böylece ilerleyen sürede partnerimiz ile daha iyi bir uyum yakalayacak cinsel yaşamımızın çok daha keyifli ve çok daha eğlenceli bir şekilde olduğunu görebilirsiniz.

Kadın ve erkekler için oldukça önemli olan cinsel uyum, partnerinizle birlikte yaşayacağınız özel anları içerir. Sertleşme sorunu yaşayan bireylerin bu noktada ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması ve sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi için gerekli olan bilgiler bu yazıda listelenmiştir. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda sizler de sertleşme sorununuzun varlığına kanaat getiriyorsanız, mutlaka gerekli olan tedavi ve teşhis için en yakın bir uzmana başvuruda bulunmanız ilişkinizin devamlılığı noktasında büyük önem taşır. Cinsel deneyimlerinizden aha fazla verim almak için hemen siz de tedavi yöntemlerine göz atarak bu noktada ihtiyaç duyduğunuz desteği hemen almaya başlayarak cinsel performansınızı kısa sürede arttırabilirsiniz.