İktidarsızlık Nedir?

İktidarsızlık Nedir?

İktidarsızlık Nedir? Bu sorunun cevabını ve detaylı bilgileri bu yazımızda ele aldık. Cinsel birlikteliğin oluşabilmesi ve çiftlerin birbirlerini tatmin edebilmeleri için penisin sertleşmesi ile birlikte cinsel birliktelik oluşması gerekir. Sağlıklı bir birliktelik ve cinsel yaşam için penisin sertleşmesi ve ilişki boyunca sertliğini koruması aranan temel niteliklerden birisidir.

İktidarsızlık kavramı penisin sertleşmemesi ya da ilişkinin sonuna kadar sert kalamaması gibi sorunları tanımlayan bir kavramdır. Penisin yeterli seviyede sert kalamaması cinsel birlikteliklerin tatminsiz bir şekilde sonuçlanmasına neden olur. Penisin sertleşmemesi halk dilinde genellikle iktidarsızlık şeklinde tanımlanır.

Bu sorun tıp dilinde ise “erektil disfonksiyon bozukluğu” şeklinde adlandırılır. Peniste sertleşme meydana gelmemesi eşler arasında ciddi sorunların meydana gelmesine neden olabilir.

İktidarsız olan bir birey kendinde bu sorunu fark etmesi durumunda psikolojik olarak çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkarak içinde bulunulan ruhsal durum bu durumu daha fazla tetikleyecektir. İktidarsızlığa sebep olan temel faktörler genel olarak psikolojik, hormonal, uyuşturucu, alkol gibi nedenler olarak sıralanabilir.

Tıp Dilinde İktidarsızlık Nedir ?

Penisin içinde yer alan süngerimsi bir yapı penisin cinsel birleşimden önce sertleşmesini sağlar. Süngerimsi ve elastik yapıda olan bu doku katmanı cinsel olarak uyarılma sürecinde sertleşmeyi ortaya çıkartır. Kan basıncı ile birlikte bu doku kan ile dolar ve sertleşme ortaya çıkar.

Sağlıklı bir erkek bireyde olması gereken sertleşme şekli bu şekildedir. Ancak halk arasında iktidarsızlık olarak nitelendirilen sorun mevcutsa sertleşme bu şekilde kolay ve pratik olmayabilir. Sertleşme sürecinde meydana gelen aksaklıklar varsa hasta cinsel yaşamında ciddi sorunlarla karşılaşacağı için bu durumu kısa süre içinde fark edecektir.

İktidarsızlık sorunu tatmin edici olmayan cinsel birliktelikleri meydana getirir. Erkekte testesteron hormonu ereksiyon aşamalarını kontrol altına alır. Eğer cinsel birleşme sürecinde ya da öncesinde sertleşmeye ilişkin ya da erken boşalmayla ilgili sorun varsa hastanın cinsel yaşamı olumsuz etkilenmektedir. Ereksiyon bozuklukları tıp dilinde erektik disfonksiyon olarak nitelendirilmektedir.

Tıp dilinde iktidarsızlık bu şekilde tanımlanmakta ancak kesin ve net bir şekilde çözümü henüz bulunamamıştır. Çünkü iktidarsızlık sorunu sadece penis ile ilgili ya da biyolojik bir durum değildir. Aklınıza gelebilecek hemen her şey bu sorunu etkileyebilir. Psikolojik, stres, üzüntü, hayal kırıklığı gibi aklınıza gelen sağlığı olumsuz etkileyen tüm faktörler iktidarsızlık sorununu ortaya çıkararak bu konuda daha büyük sorunların meydana gelmesine ortam hazırlayabilir.

Sertleşme Sorunu Ve İktidarsızlığın Görülme Yaşı Kaçtır ?

Sağlıklı bir erkek bireyde cinsel uyarılma olduğu zaman peniste sertleşme ve ilişki boyunca penisin sert kalması gerekir. Sağlıklı bir birliktelik için penisin yeterli seviyede sertleşmesi ilişkide aranan en temel kriterlerden birisidir. Penis sertleşmesi yaşayan ya da ilişki boyunca penisin sertliğini koruyamayan bireyler genellikle orta yaş ya da ileri yaş gruplarında görülmektedir.

Halk arasındaki tanımlaması ile iktidarsızlık sorunu günümüzde sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında milyonlarca erkek tarafından karşılaşılan en temel sorunlardan birisidir. Cinsel ilişkide karşı cinsi mutlu etmek ancak uyarıldığında sertleşen ve cinsel ilişki bitimine dek bu sertliğini koruyan bir penis ile mümkündür. Cinsel ilişki süreci boyunca sertliğini koruyan bir penis ilişkinin temelini oluşturmaktadır.

Peniste meydana gelen sertlik sorunu eğer bireylerin cinsel yaşamını ciddi anlamda etkiliyorsa mutlaka bu konuda gerekli adımların atılması lazımdır. Penis sertleşmesinde yaşanan sorun ya da ereksiyon sorunları ilk başlarda ciddi bir sorun gibi algılanmasa da ilerleyen süreçlerde problem olarak ortaya çıkabilmektedir. Cinsel birlikteliğin sağlıklı olabilmesi için mutlaka çiftlerin karşılıklı olarak birbirlerini anlamaları ve karşılıklı olarak birbirlerinin taleplerini değerlendirmeleri gerekir.

Özellikle cinsel anlamda sorun yaşayan çiftler ilerleyen süreçlerde ciddi anlamda sıkıntıya düşebilir. Hatta bu durum çiftlerin sosyal yaşamını bile etkileyecektir. Cinsel birliktelikleri sağlıklı olarak sürdürerek daha kaliteli bir zaman dilimine adım atmak ancak çiftler arasında her türlü aktivitenin olumlu olması ile mümkündür.

Sertleşme sorunları çiftlerin ilk başlarda çok önemli değil dediği bir sorun olsa bile ilerleyen süreçlerde çiftlerin yaşam kalitesini etkileyen önemli bir konu olacaktır. Cinsel birlikteliklerini sağlıklı olarak devam ettirerek sonlandıramayan çiftler aile içinde ciddi sorunlar yaşayabilir.

Aile içi temel huzursuzluk, sosyal iletişimsizlik, mutsuzluk gibi durumların temelinde cinsel tatminsizlik yatıyor olabilir. Dolayısıyla tüm bunların temelinde penis sertleşmesi yer almaktadır. Penis sertleşmesi sorunu yaşayan çiftler mutlaka en kısa sürede bu konuda destek alarak sorunu en baştan çözüme ulaştırmaları gerekmektedir.

Ereksiyon ya da sertleşme sorunları aslında önemli bir sorun değilmiş gibi görünse ve nitelendirilse de kişiyi hem kendisini olumsuz olarak etkiler hem de partnerini yine aynı şekilde olumsuz olarak etkileyecektir. Kişinin hem kendisini hem de etrafındaki insanları sosyal açıdan, psikolojik ve fiziksel olarak etkileyecek bir rahatsızlıktır. Cinsel birlikteliğin sorunlu olması çiftlere ciddi anlamda mutsuzluk ve huzursuzluk duygularını yaşatır.

Bu durum ilerleyen dönemlerde ise çok daha büyük sıkıntıların meydana gelmesi anlamına gelir. Penis sertleşmesi yaşayan bireylerin ve partnerlerin dış dünya ile irtibatlarında ciddi sorunlar olabilmektedir. Dış dünyaya kapanma ya da kontrolsüz şekilde açılma gibi farklı psikolojik durumlar penis sertleşmesi yaşayan bireylerin yaşamlarına ait izler olabilir.

Sertleşme sorunu yaşayan partner ya da erkeklerin hayatları incelendiği zaman sosyal yaşamlarının da sorunlu olduğu gözlemlenmiştir. Sosyal çevre bu doğrultuda birey hakkında farklı bilgiler sunabilir. Sertleşme ya da iktidarsızlık sorunları erkekleri hem psikolojik hem de fiziksel olarak ciddi anlamda etkileyen bir rahatsızlıktır.

Erken Boşalma Nedir ?

Erkeklerin büyük bir bölümünde görülen ve halk arasında erken boşalma olarak nitelendirilen bu rahatsızlık erkeklerin %30 u ila %60 gibi büyük bir çoğunluğunda görülmektedir. Erken boşalma cinsel ilişkinin sonuna kadar sürdürülememesi sebebiyle memnuniyetsizlikle karşılanır.

Tıpta prematür ejakülasyon olarak  bilinen bu rahatsızlığın bir başka tanımı ise; ejeculatio praecox olarak nitelendirilir.  Prematür kelimesinin anlamı zamanından çok daha önce meydana gelen anlamı taşır. Ejekülasyon ise meninin dışarı kontrolsüz bir şekilde bırakılmasına verilen isimdir. Erken boşalmada erkekler uyarılma olmadan ya da uyarılmanın başında kontrolsüz olarak meniyi dışarı bırakır.

Böylece erken boşalma durumu meydana gelmiş olur. Erken boşalmanın fiziksel olduğu kadar psikolojik de bir tarafı vardır. Fiziksel olarak bireyler tatminsizlikle ilişkiden ayrılır ancak bunun diğer bir tarafı olan psikolojik etkisi vardır. Psikolojik olarak kadın ya da erkek yeterli seviyede cinsel birleşme sağlayamadığı için bu durumdan memnun olmayacaktır. Bu memnuniyetsizlik kişilerin sosyal yaşamlarından, aile içi iletişime, yaşam enerjilerinden pek çok farklı duruma kadar yansıyabilir.

Bu yüzden erken boşalma sorunu hafife alınacak bir sorun asla değildir. Eğer ki erken boşalma sorunu yaşıyorsanız mutlaka en kısa sürede bu sorunu bir uzmanla görüşerek çözüme ulaştırmak aile içi iletişim adına büyük bir önem taşır. Erkeğin erken boşalma sorununu yaşıyor olabilmesi ya da bir erkeği erken boşalıyor diye tanımlayabilmek için öncelikli olarak kişinin 6 ay süredir erken boşalıyor olması gerekmektedir.

Çünkü psikolojik ve diğer faktörlere bağlı olarak insanlar zaman içinde erken boşalabilir. Bu cinsel ilişki sürecinde gayet doğal ve normal bir durumdur. Burada bahsi geçen konu bir erkeğin uzun zaman diliminde sürekli olarak aynı sorunu yaşıyor olmasıyla ilgilidir. Stres, depresyon gibi sebepler erken boşalmayı tetikleyen kriterlerdir. Erken boşalma partnerin boşalma seviyesine ulaşamadan erkeğin boşalması olarak tanımlandığı için bu durum aile içinde ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Fakat birkaç kez erken boşalan bir erkek erken boşalma sorunu yaşıyor sayılmaz. Çünkü erkeklerin büyük bir bölümü hemen hemen hayatlarının bazı dönemlerinde strese bağlı olarak erken boşalma sorunu yaşayabilmektedir. Erken boşalma tanısı koyabilmek için bu sorunun uzunca bir süredir var olması gerekir.

Farklı partnerlerde de aynı sorunun devam etmesi, erkeğin uzun süredir bu sorunu yaşaması, cinsel ilişki süresinde boşalmanın süresi gibi temel kriterler değerlendirilerek tanı konulmalıdır. Bazen erkekler hayatlarının stresli dönemlerinde erken boşaldığında erken boşalma sorunu yaşıyor  sanıp doktora başvurur. Bu hemen her erkekte olan bir durumdur. Bu yüzden sorun tanısı konularak teşhis edilmesi için bireyin uzun süredir erken boşalma sorunu ile sıkıntılar yaşıyor olması gerekmektedir.

Erken Boşalma Neden Olur ?

Erkeğin yaşadığı hormonal bozukluklar ya da psikolojik unsurlar, stres gibi faktörler başta olmak üzere erken boşalma meydana gelebilir. Erken boşalmanın tanısı konulabilmesi ve doktor tarafından bu tanıya ilişkin tedavi sürecinin başlaması için erken boşalma en az 6 aydır devam ediyor olması gerekmektedir.

Farklı partnerlerde de aynı şekilde erken boşalma yaşanması, sorunun 6 aydan daha uzun süredir devam etmesi erken boşalma sorununun olduğuna işarettir. Erken boşalma kişinin başta kendisini yetersiz görmesine neden olacağı için psikolojik olarak ciddi bir problemi de beraberinde getirecektir.

Erken boşalma sorunu bu yüzden erkeğin ve kadının psikolojik, fiziksel olarak yıpranmasına neden olabilir. Aile içi şiddetin artması, diyaloglarda ciddi sorunların ortaya çıkması erken boşalma sorunu yaşayan bireyler için olası sonuçlar olabilir.

Bu yüzden çiftler eğer erken boşalma sorunu olduğunu düşünüyorsa bununla ilgili en kısa süre içinde tedaviye başlaması daha doğru bir adım olacaktır. Yapılan bilimsel araştırmalar erken boşalma sorunu yaşayan ve iktidarsızlık sorunlarını yaşayan bireylerin ev ailelerin daha sorunlu bir aile hayatı olduğunu ortaya koymuştur. Aile içi iletişimsizliklerin temelinde cinsel birliktelikten alınamayan tatminsizlik olabilir.

Bu eşlerin birbirlerini daha fazla mutlu etmeleri, tatmin etmeleri ve daha ileri seviyede haz almaları adına önemlidir. Erken boşalma sorunu yaşayan çiftlerin bu sorunu bir an önce doktor kontrolünde çözümlendirmeleri ilişkinin daha sağlıklı bir boyutta ilerlemesi adına çok önemlidir.

Erkeklerin genç yaşlarda yanlış şekilde yaptıkları mastürbasyonlar erken boşalmanın temelini oluşturabilir. Özellikle bu konuda yapılan araştırmalar doğrultusunda erken boşalan erkeklerin hızlı şekilde boşalmaya yönelik olarak mastürbasyon yaptıkları gözlemlenmiştir. Aile bireylerine yakalanmama arzusu ile hızlı şekilde boşalmaya yönelik olarak yapılan mastürbasyonlara bir süre sonra vücudun alışması erken boşalmanın temelini oluşturabilir. Bu ve benzer yanlış cinsel eğilimler ile ilerleyen yaşlarda erken boşalma sorunları ortaya çıkmış olabilir.

Erken Boşalmanın Çiftler Üzerinde Etkisi Nedir ?

Cinsel uyum evlilikte en önemli konulardan birisidir. Karı koca arasındaki cinsel uyumun çok daha iyi olması çiftlerin sosyal yaşamlarına kadar pek çok konuyu etkileyecektir. Bu yüzden erken boşalma gibi sorunlar evlilikte karı koca arasındaki diyaloğu olumsuz yönde etkileyebilir.

Çiftler evlendiklerinde eşleri ile haz alarak, doyasıya ve uzun şekilde sevişmek isterler. Bu durumda erken boşalan bir erkek partnerini memnun edememiş sayılabilir. Bu gibi durumların sıklıkla tekrarlaması, aylarca yıllarca bu şekilde devam etmesi sonucunda ortaya memnuniyetsiz ve uyumsuz bir cinsel ilişki çıkar.

Bu yüzden erken boşalma çiftlerin cinsel yaşamı ve uyumu konusunda büyük ölçüde etkilidir.  Erken boşalma yaşayan ve cinsel birliktelikten tam anlamıyla tatmin olamayan çiftler bu sorunun çözümünü mutlaka ilişkinin başlarında aramalıdır. ilişkinin başlarında bu sorunun çözümü ilişkiyi daha kaliteli bir hale getirebilir. Çünkü evlilikte cinsel uyumun etkisi ve önemi oldukça büyüktür.

Erken boşalma bu uyumu ortadan kaldıran temel unsurlardan birisi olarak gözlemlenebilir. Erken boşalmanın aile içi iletişim kopukluklarına sebep olduğu pek çok farklı araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur. Bu yüzden aile içinde herhangi bir iletişim kopukluğu yaşamadan ailenizi çok daha sağlıklı olarak devam ettirmenin temelinde cinsel uyum, cinsel deneyim ve profesyonel olarak bunu yaşamak vardır.

Çiftlerin evlilikten beklentileri oldukça farklı olabilir. Özellikle yeni evlenen çiftlerin evlilikten bekledikleri şeylerin başında cinsel uyum ve cinsel anlamda partneri ile güzel bir deneyim yaşamak vardır. Bu deneyim ve cinsel birliktelik ne kadar kaliteli, doğru ve karşı tarafı memnun edici olursa ilişkinin kalitesi de aynı ölçüde olacaktır. Çiftlerin cinsel deneyimlerinin keyifli olması günlük yaşamlarına da büyük ölçüde yansıyacaktır.

Evlilikten beklentisi yüksek olan bireyler evlilik içinde cinsel anlamda doyuma erişmek ve istediği cinsel uyumu yakalamak istemektedir. Bu uyum bazı çiftler arasında bir takım sorunlardan kaynaklı olarak mutluluğa erişmemektedir. Çiftlerin cinsel birliktelikleri ve birbirlerini tamamlamaları evlilik için büyük önem taşır. Partner olarak bireylerin karşılıklı iletişimde olmaları, birbirleri ile uyum sürecinde diyalogda kalmaları doğru bir cinsel yaşam adına büyük önem taşır.

Cinsel performans arttırıcı pek çok ürün piyasada yer almakta ve bu ürünler cinsellik konusunda size takviye sunmaktadır. Cinsellik konusunda erken boşalma ya da iktidarsızlık gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bu konuda gerekli bir destek almanız cinselliğinizin çok daha keyifli ve heyecan dolu olmasını sağlayacaktır. Erken boşalmanın sebebi tam olarak bilinmese de zamanından önce boşalma anlamına gelen bir kavramdır.

Erken boşalma ile kişi kendisini kontrol edemeyecek seviyede meninin dışarı çıkması anlamına gelir. Erken boşalma sonrasında tatminsizlik ortaya çıkar. Bu gibi durumlar çiftleri evlilikte ciddi anlamda sıkıntıya düşürebilir. Bu yüzden erken boşalmaya ilişkin erken dönemlerde çiftler bu durumu karşılıklı olarak konuşarak tedavi etmeleri gerekmektedir.

Erken Boşalmanın Sebepleri Nelerdir ?

Cinsel birleşme sırasında karşı cins boşalmadan gerçekleşen boşalma eylemine verilen isimdir. Erken boşalmada birey genellikle kendini kontrol edemez ve kontrolsüz bir şekilde boşalma meydana gelir. Erken boşalmanın sebeplerinden birisi psikolojik diğeri ise biyolojik olarak bilinir.

Biyolojik sebepler kişinin kendi fiziksel yapısı ile ilgili olurken, psikolojik unsurlar ise erken yaşlarda başlayan cinsel deneyimlerde yakalanma hissi, hızlı şekilde boşalma arzusu, korkarak cinsel deneyim yaşama gibi farklı unsurlar erken boşalmayı meydana getiren temel kriterlerden birisidir. Erken boşalma bireylerin hem cinsel beklentilerini oldukça kötü etkiler hem de cinsellik konusunda ihtiyaç duyulan tatmini ortadan kaldırır.

Bu yüzden erken boşalmanın sebepleri iyi şekilde araştırılarak bu duruma neyin sebep olduğu konusunda bilgi edinmek gerekir. Ancak genel olarak erken boşalmanın sebebi psikolojik olduğu bilinmektedir. Çünkü pek çok erkek erken boşalmayı hayatında en az bir kere yaşar. Erken boşalma hemen her erkek tarafından deneyim edilen bir durumdur. Bu yüzden erken boşalmanın sebeplerine göz attığımızda psikolojik, biyolojik, fiziksel bir takım sebepler yer aldığını görmekteyiz.

Cinsel birliktelik sürecinin daha heyecan verici, tutkulu ve çok daha eğlenceli olmasını sağlamak aslında sizin elinizde. Cinsel birliktelikte erken boşalıyorsanız bunu dikkat dağıtarak biraz olsun çözebilirsiniz. Öncelikli olarak erken boşalan erkeklere müjde vermek gerekirse, düzenli seks hayatına adım attığınızda erken boşalma gibi konulardan uzak kalabilirsiniz.

Seks konusuna uzak olan ve cinsel birlikteliği nadir olarak yaşayan erkeklerde erken boşalmanın çok daha fazla görüldüğü gözlemlenmiştir. Bu yüzden düzenli bir cinsel yaşam her zaman erken boşalmanın önüne geçmek için biraz olsun engel olabilir. Erken boşalmayı ortadan kaldırmak ve boşalmayı daha kontrollü hale getirmek için öncelikle kas yapısı da önemlidir.

Kaslarınız güçlendiğinde boşalma deneyimini daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için düzenli spor yapmak kas gelişimini tamamlamanızda yardımcı olacağı gibi erken boşalma sorunlarını da ortadan kaldırmak için yeterli olabilir. Ayrıca erken boşalmanın önüne geçmek için düzenli beslenme ve en önemlisi sağlıklı beslenme gerekmektedir.

Sağlıklı beslenen bir erkeğin sağlıksız beslenen erkeğe göre boşalma kontrolünde daha başarılı olduğu saptanmıştır. Kegel egzersizleri boşalmanızı geciktirdiği bilinmektedir. Kegel egzersizlerini düzenli olarak yaparak boşalma denetimi üzerinde etkin bir şekilde role sahip olabilirsiniz. Çek bırak yöntemi gibi farklı yöntemler ile ihtiyaç duyduğunuz cinsel performans artışı, erken boşalma sorunları artık daha az rastlanabilir.

Partnerinizi memnun etmek ve cinsel birliktelikten keyif almak her iki çift için de çok önemlidir. Bu sorunun göz ardı edilmesi, görmezden gelinmesi ve konuşulmaması ciddi anlamda sıkıntıya düşüren bir konu olur. Bu yüzden partnerinizi mutlu etmek öncelikli olarak erkeği psikolojik olarak büyük bir stresten kurtarır.

Erken boşalma ya da iktidarsızlık sorunu yaşayan bir erkek bu konuda acaba yeterli olabildim mi? Soruları ile boğuşarak mevcut içinde bulunduğu stres ve kaygı daha da artar. Bu yüzden cinsel birliktelik sonrasında çiftler eksikliklerini güzel bir dil kullanarak kırıcı olmadan karşı tarafa iletmeleri cinselliğin ilerleyen dönemleri için daha verimli bir adım atmış olabilirler.

Konuşmak ve karşı cinsi yönlendirmek, istekleri ve cinsellikten talepleri belirtmek partnerinizi memnun etmenin, mutlu etmenin en birinci sebepleri arasında yer alır. Çünkü mevcut durumda rahatsızlık varsa bunu bilmiyorsanız bu durum yıllarca böyle devam etmemelidir. Partnerinizi, partnerin istekleri doğrultusunda memnun etmeye çalışmak, buna uygun şekilde tedavi yöntemlerini aramak, cinsel birliktelikten en iyi şekilde haz ve zevk almaya odaklanmak çiftlerin yaşam kalitelerini arttıracağı gibi aradaki iletişimin de daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Bu yüzden mevcut sorunların çözümü için yapıcı şekilde davranmak, partnerinizin ihtiyaçlarını yapıcı bir şekilde olmasını sağlamak her zaman çok daha verimli bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Siz de partnerinizin bu doğrultuda taleplerini en iyi şekilde değerlendirerek gerekli olan fiziksel, psikolojik adımı atarak ilişkinizin daha kaliteli bir boyuta geçişine şahit olabilirsiniz.

İnsanlar özellikle çiftler cinsel birliktelik sürecinde verim aldıklarında, mutlu olduklarında ve kendilerini iyi hissettiklerinde sosyal diyalogu, aile içindeki muhabbeti daha da iyi olduğu gözlemlemişlerdir.

Bu yüzden mutlaka diyalogun arttırılması ve iletişimin kaliteli bir şekilde devam ettirilmesi için ihtiyaçlarınıza uygun şekilde çözümler üretmek gerekir. Erken boşalma ve iktidarsızlık sorunları için gerekirse gıda takviyesi alınmalı bu doğrultuda partnerinizin talepleri hızlı şekilde karşılanmalıdır.

Erken Boşalmayı Önlemek İçin Neler Yapılabilir ?

Erkekler için meninin penisten dışarı şehvetle çıkmasına boşalma adı verilir. Cinsel birleşim sürecinde penisin vajina içine girmeden ya da girdikten hemen sonra cinsel uyarının olması halinde boşalmasına erken boşalma adı verilmektedir. Dünya üzerinde pek çok farklı çift üzerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda ortalama boşalma süresinin 5,4 saniye olduğu gözlemlenmiştir.

Yani çiftler 5 dakika 4 saniye boyunca cinsel birleşme yaşadıktan sonra boşalıyor. Fakat bu durum değişkenlik gösteriyor. Zamana, mekana, yere, psikolojik unsurlara ve daha pek çok farklı etkene göre değişkenlik gösteren bu durum boşalmayı doğrudan etkilidir. Boşalmanın denetimli olması ve boşalma kontrolünün sağlanması için erkeğin beslenmesine dikkat etmesi ve psikolojik olarak rahat olması istenen temel kriterlerden birisidir. Erken boşalma böylece çok daha rahat bir şekilde ortadan kaldırılması mümkündür.

Erken boşalmayı önlemek ya da geciktirmek için yapılması gereken bir takım şeyler olabilir. Fakat bunlar geçicidir, kalıcı bir çözüm için mutlaka bir destek ya da tedavi almak gerekebilir. Erken boşalma sorunu konusunda kesin bir tanı koyabilmek için erkeğin 6 ayı aşkın bir süredir erken boşalma sorunu yaşıyor olması gerekir. Yani diyelim her birleşmede 4,5 dakika civarında vajina içinde kalabilen bir erkek son günlerde 1 dakikada boşalmaya başladıysa bu erken boşalıyor anlamına gelmez.

Anlık olarak erken boşalma sorunu olduğu sayılsa da aslında son 6 aylık verilere bakarak hayatının belli bir döneminde bunu yaşıyor olduğu için erken boşalma konusundan söz etmek pek doğru olmaz. Bu yüzden erken boşalma kavramını öncelikli olarak anlamak gerekir. Her erkek hayatında bir ya da birden çok kez erken boşalabilir. Erken boşalma psikolojik bir unsur doğrultusunda meydana gelmiş olabilir, kısacası erken boşalma hemen her erkeğin yaşadığı sorunlardan birisi olup bu sorunu sürekli olarak yaşayan erkeklerin tedavi edilmesi, gerekli adımların atılması gerekmektedir.

Erken boşalmanın önlenebilmesi ve daha geç boşalma sağlanarak cinsel birliktelikten daha fazla keyif almak için öncelikli olarak partnerinizle koordineli hareket ederek boşalma yaşanacağı sırada iletişime geçip tutması için uyarmayı kesebilirsiniz. Bunu sürekli olarak yaparak partnerinizin boşalma denetimi kazanmasını sağlamanız mümkündür. Erken boşalma ve iktidarsızlık sorunları günümüzde çiftlerin en sık yaşadığı sorunlardan birisi konumundadır. Çiftlerin bu sorunları aşarak hayatlarına odaklanmalı, evlilikten ve cinsellikten daha fazla keyif almaları gerekmektedir.

İhtiyaç duydukları temel konuları partnerine açık bir şekilde dile getirerek mevcut küçük sorunların ileride çok daha büyük bir sorun olarak karşısına çıkmasında engel olmaları gerekmektedir. Bu yüzden çiftler kendi cinsel uyumlarını yakalayabilmeleri adına gerekli olan çalışmaları yapmaları çiftlerin yaşam kalitelerini etkileyen önemli kriterlerden birisidir.

Tutkulu, istekli, olabildiğince hazzı ve mutluluğu en iyi şekilde yaşayacak olan bireyler yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik diyalog geliştirmeli sadece cinsellik konusunda değil gerekli olan farklı konularda da birbirlerini yapıcı bir dil ile en iyi şekilde anlamalı ve anlatmalıdır. Böylece cinsellik ve diğer sorunlar hızlı bir şekilde çözülerek ortadan kaldırılır.

Sizler de hemen ihtiyaç duyduğunuz bu özel konularda iktidarsızlık ve erken boşalmaya ilişkin sorunlarınızı çözmek için önce sorunu saptamaya çalışın. Kendinize bu aşamada şu soruları sorabilirsiniz. Kaç dakikada boşalıyorum? Partnerinize bu konuda yeterli olup olmadığı konusunda detaylı bir şekilde konuşun.

Her şeyi açık açık konuşarak çözmek bu tür konularda çok daha yerinde olacaktır. Bir şeyleri saklamak ya da olmayan şeyi olmuş gibi davranarak sadece ilişkiye zarar vererek gelecek süreç için daha büyük sorunların ortaya çıkmasını sağlamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden mutlaka erken boşalma ve iktidarsızlık gibi sorunların çözümü için gerekli destek ya da takviyeler almak ilişkinizi daha ateşli ve çok daha keyifli bir hale getirecektir.