Erken Boşalma

Erken Boşalma

Düzenli cinsel yaşamı olan kişilerin ilişki başladıktan sonra 1 dakikadan daha az süre içinde kontrolsüz şekilde boşalmasına halk arasında erken boşalma ya da tıp dilinde prematur ejakülasyon olarak isimlendirilir. Erken boşalma hem erkek hem de kadın için birtakım sıkıntıları beraberinde getirir.

Erken boşalma sorunu yaşayan çiftlerin yaşamları sosyal ilişkilerinde daha stresli ve sorunlu bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Erken boşalma tanısı koymak için öncelikli olarak erkeğin düzenli bir cinsel yaşamının olması gerekir. En az 6 ay düzenli cinsel yaşama sahip olan erkek halen erken boşalma sorunu yaşıyorsa tanı koymak ve tedavi etmek gerekmektedir.

Cinsel birleşme sürecinde partnerin yeni olması, ilk ilişki tutkulu bir şekilde yapılması erken boşalmayı hızlandırabilir. Cinsel birleşme sürecinde erken boşalma yaşanması öncelikli olarak biyolojik, psikolojik, fiziksel gibi farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Erken boşalmayı tedavi etmek için farklı yöntem ve tedavi çeşitleri vardır. Ancak genel olarak bireyin psikolojik durumu erken boşalma ile doğrudan ilgili olan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erken boşalmanın ağır ve orta dereceli olmak üzere farklı formları vardır. Ağır olan türü ilişki olmadan henüz sertleşme sağlanmışken kontrolsüz boşalma şeklinde olur. Yine ağır olan formlar cinsel birleşmenin ilk 15 saniyesinde boşalma olarak tanımlanabilir. Orta dereceli erken boşalma sorunu olan bireyler ise cinsel birleşme başladıktan sonra 30 saniye ile 1 dakika gibi bir aralıkta boşalma meydana gelmesi olarak tanımlanabilir.

Erken boşalma günümüzde erkekler arasında cinsel anlamda en çok görülen cinsel bozukluklardan birisi olarak tanımlanmaktadır. Erkeklerin %30 ila %60 gibi büyük bir bölümünde gözlemlenen bu durum ilişkiden tam anlamıyla tatmin olamama anlamına gelir. Erken boşalma sorunu olmayan erkekler bile hayatları boyunca mutlaka erken boşalma sorunu yaşamışlardır.

Bu yüzden erken boşalma ağır formda olanlar yani ilişki başladıktan sonra ortalama 15 saniye içinde boşalmak sureti ile ortaya çıkar. Toplum içinde her 3 erkekten birinde gözlemlenen bu cinsel işlev bozukluğunun tedavisi için başvuru ise bu kadar yoğun ve fazla değildir.

Buradan da anlaşılacağı gibi bu sorunu yaşayan bireyler durum ağırlaşıncaya kadar herhangi bir tedavi arayışına girmemektedir. Durumun ağırlaşması ve ilişkiye giremeyecek düzeye gelinceye kadar tedavi arayışı yoktur. Bu aslında oldukça yanlış bir düşüncedir.

Çünkü erken boşalmayı ne kadar erken teşhis edilirse o kadar hızlı şekilde ilişki kemikleşmeden çözmek ve çiftlerin daha memnun bir şekilde cinsel yaşamlarına devam etmelerini sağlamak gerekir. Erken boşalan bireyler hem kadında hem de erkekte ciddi cinsel isteksizliklere sebep olabilir. Erken boşalma sonucu kadının orgazm olamaması, cinsel tatminsizlik yaşaması sonucu kadınlarda cinsel anlamda ciddi sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bunların yanında erkekte cinsel isteksizlik, sertleşme sorunları gibi belli cinsel sıkıntılar baş gösterebilir.

Erken Boşalma Nedenleri?

Cinsel birleşme ve cinsel deneyimlerin erkekler için kısıtlı zamanlardan meydana gelmesi, aileye yakalanma korkusu, para karşılığı cinsel deneyim elde edinmesi ve rahat olunamaması gibi sebeplerle cinsel deneyim kazanılması sonucunda cinsel olgunluk oluşmamaktadır. Cinsel olgunluğun oluşabilmesi için kişinin düzenli bir cinsel deneyimi olması gerekir.

Boşalma kontrolü edinmek zaman içinde mümkündür. Sonradan öğrenilen bu kontrol edinme durumu ancak düzenli bir cinsel deneyim ile mümkün olur. Erken boşalma penisin sertleşmesinin ardından vajina içine girmesiyle birlikte 15 saniye içinde boşalması olarak adlandırılır. Erken boşalma günümüzde erkekler için oldukça sık karşılaşılan sorunlardan birisi olarak baş gösterir.

Erken boşalma sorunu bireyleri hem psikolojik hem de sosyal açıdan ciddi anlamda etkiler. Aile içinde iletişim kopuklukları gibi pek çok farklı sorun ortaya çıkmaktadır. Erken boşalmanın psikolojik tarafı bireyi doğrudan olumsuz etkilediği için yaşam kalitesini düşürmekte ve cinsel yaşamında da büyük ölçüde olumsuzluklara neden olmaktadır. Aşağıda psikolojik olarak etkili olan erken boşalma nedenlerini görebilirsiniz.

 • Cinsel deneyimsizlik; Erkeklerin yeteri düzeyde cinsel deneyim yaşamamış olması karşı cins ile ilk buluşmada, cinsel birliktelik yaşamada erken boşalmaya neden olabilir. Cinsel deneyim konusunda yeterli olduğunu düşünmeyen erkek psikolojik olarak doğru yapacak mıyım? Yeterli olacak mıyım? gibi farklı soruları sürekli kendisine soracağı için cinsel birleşme sürecinde çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilmektedir.
 • Kişinin kendi vücudunu beğenmemesi; Erkekler arasında sürekli olarak ortaya çıkan penis boyu algısı bireyin kendi psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Penis boyu takıntısı olan erkekler ya da vücudunu beğenmeyen, çıplak olmaktan mutlu olmayan bireyler cinsel birleşme sırasında erken boşalma sorunları yaşayabilir. Kendi vücudu ile ilgili negatif algıya sahip olan birey cinsel birleşmede ciddi sorunlar yaşayabilir.
 • İlişki yeniliği; Yeni ilişkiler her zaman çok daha heyecanlı ve tutkulu olur. İlişkinin belli bir süre sonra daha düzgün bir temele oturması için ilk baştaki heyecan ve tutku biraz olsun törpülenmesi gerekir. İlişki yeniliği ilişkideki heyecanı taze olacağından erken boşalma sorunları psikolojik olarak bu aşamada meydana gelebilir.
 • Aşırı heyecan ve uyarılma hissi; Çiftlerin ileri düzeyde karşı cins tarafından uyarılması erken boşalmayı tetikleyen bir durumdur. Aşırı derecede uyarılan erkek normal bir zamana göre çok daha hızlı ve erken şekilde boşalabilir.
 • İlişki stresi; Psikolojik erken boşalmanın en büyük sebeplerinden birisi olan ilişki stresi, ilişkide meydana gelen temel problemlerden birisidir. İlişki içinde stres yaşamamak ve ilişkiyi daha keyifli hale getirmek erken boşalma sorunlarını da ortadan kaldıracaktır.
 • Ansiyete; Gelecek hakkında korku, kaygı gibi durumlar hissettiğimizde ortaya çıkan bir durumdur. Böyle zamanlarda erken boşalma sorunu gözlenebilir. Korku ve kaygı durumları kişinin fiziksel durumunu da ciddi şekilde etkilediği için ortaya cinsel olarak sorunlar çıkabilir.
 • Kendini suçlama ve yetersiz görme hissi; Erken boşalmaya sebep olan en önemli durumlardan birisidir. Birey kendini yetersiz görüyorsa ve sürekli olarak kendini suçluyorsa bu durum erken boşalmayı tetikler.
 • Depresyon; Erkeklerin erken boşalma durumu büyük ölçüde psikolojik olarak görülebilir. Çünkü psikolojik olarak bazı durumlarda erken boşalma durumu gözlenirken, mutlu zamanlarda ise erken boşalmanın yanı sıra geç boşalma gözlenir. Bu yüzden erken boşalmanın büyük bir bölümünü depresyon oluşturur.

Yukarıda yer alan maddeler daha önceden normal boşalma yaşayıp da sonradan erken boşalma yaşayan erkekler için geçerlidir. Erken boşalmanın tedavisi için geçici sprey ya da geciktiriciler kullanılabilir. Ancak bunlar hissizleştirdiği için bireyin yaşamını olumsuz şekilde etkileyecektir.

İnternette satışa sunulan pek çok farklı geciktirici ve benzer ürünler anlık olarak geciktirse de kesin bir çözüm oluşturmadığı için fazla tercih edilmez. En iyi erken boşalma tedavisi cinsel terapidir. Cinsel terapiler bu alanda eğitim almış psikologlar tarafından yapılmaktadır.

Erken boşalmaya yönelik cinsel terapiler çift halinde yapılır. Çiftlere ev ödevleri verilir ve tedavinin daha etkili şekilde ilerlemesi için çiftlerin cinsel birleşme sırasında bu kriterlere dikkat etmeleri istenir. Cinsel terapiye gelme sıklığına bağlı olarak tedavi genellikle 10 seans olarak yapılır. Tedavilerde başarı oranı oldukça yüksek olup başarı oranı ise oldukça yüksektir.

1800’lü yılların sonlarında tıp literatürüne girmiş olan erken boşalma, erkeklerin orgazmını partnerinin orgazma ulaşıncaya kadar geciktirememesi olarak tanımlanmıştır. Bu durum ilişkilerin %50 gibi büyük bir bölümünde gözlemleniyorsa ilişkide erken boşalma sorunu söz konusu olur.

Erken boşalma konusunda araştırma yapan bir grup erken boşalmanın penis yüzeyinin çok hassas olması, beyinde boşalmayı kontrol eden uyarıcının oldukça fazla duyarlı oluşu gibi kriterlerin erkekte erken boşalmayı beraberinde getirdiği yazılmaktadır.

Erkeklerde erken boşalma sorunu psikolojik olduğu pek çok bilim adamı tarafından onaylanmıştır. Terapi ile bu sorun giderilmeye çalışılsa da kesin ve köklü bir çözümü henüz tıp dünyasında mümkün olmamıştır. Fakat yapılan çalışmalarda büyük bir çoğunluğun seanslara düzenli gelmesi, ev ödevlerini tamamlaması ve yönlendirmelere bağlı kalması sonucunda erken boşalma sorunundan kurtulduğu gözlemlenmiştir.

Erken Boşalmanın Teşhisi

Cinsel performans sorunları yaşayan erken boşalma konusunda sıkıntı olan çiftlerin teşhisi için hasta ile doktor görüşmesi sonucunda erken boşalma sorunlarına teşhis konulmaktadır. Erke boşalmaya sebep olan hormonal sorunlar, psikolojik unsurlar, idrar yolu enfeksiyonları, bireyin kendi iç dünyasında kendini küçümsemesi ve bedenini beğenmemesi gibi faktörler erken boşalmayı ortaya çıkartan temel kriterlerdir.

Erken boşalma sıkıntılarının tam anlamıyla sebebinin öğrenilmesi ve teşhis edilerek tedavi yapılabilmesi için hastanın detaylı bir şekilde hikayesi dinlenmelidir. Hastadan detaylı bir şekilde bu hastalığa ilişkin bilgi alınmalı, hangi sorunlardan mustarip olunduğu konusunda bilgi alınmalıdır. Erken boşalma konusunda sıkıntı yaşayan bireyler öncelikli olarak çiftlerden dinlenmelidir.

Bu konuda en iyi bilgi bu sorunu yaşayan kişide gizlidir. Tam anlamıyla cinsel birleşme sırasında nasıl bir boşalma oluştuğu, ilişki sırasında kaç saniye sonra boşalma gerçekleştiği gibi temel sorular hastaya sorularak hastadan bu bilgiler alınmalıdır.

Erken boşalmanın çiftlerin yaşamında olumsuz etkilere neden olduğu bilinir. Özellikle kadınlar için erken boşalma yaşayan bir erkek tatminsizlik anlamına gelir. Kadının orgazm olamadan boşalan erkek kendini psikolojik olarak yetersiz hissedeceği için bu sorunun giderilmesine yönelik olarak erken boşalma tedavileri yapılması gerekmektedir.

Erken Boşalma Tedavisi

Hastanın durumuna göre bir ya da birden fazla kombinasyon sağlanarak erken boşalma tedavisi uygulanabilir. Erken boşalma tedavisi doktor kontrolünde yapılması gereken tedavi türlerinden birisidir. Aşağıda yer alan farklı tedavi türleri erken boşalma için tercih edilmektedir.

 • İlaç Tedavisi: Piyasada yer alan birtakım ilaçlar tıpkı sertleşme sorunu yaşayan bireyler için olduğu gibi erken boşalma sorunu yaşayanlar için de üretilmiştir. Bu ilaçlar erken boşalma sorunlarınızı çözer ve daha geç boşalmanızı sağlar. Cinsel ilişkiden 1 ila 3 saat öncesinde bu ilacı alarak daha geç boşalabilirsiniz.
 • Spor ve Egzersiz: Pelvik kaslarının güçlü olması geç boşalma ya da boşalma kontrolü üzerinde oldukça etkilidir. Kegel egzersizi olarak bilinen bu yönteme boşalma kontrolü açısından oldukça önemli olduğu bilinir. İdrar tutmak için kullandığımız kaslar, boşalmayı tuttuğumuz kaslarla aynıdır. Bu yüzden erken boşalma sorunu için bu kasları güçlendirmek ve çalıştırmak, kegel egzersizi yapmak erken boşalma üzerinde önemlidir. Cinsel ilişki sürecinde kişi boşalma hissi geldiği zaman idrar tutar gibi kendini tutarak boşalmanın önüne geçebilecektir. Bu yüzden kegel egzersizi olarak bilinen bu yöntem erken boşalma üzerinde oldukça etkili olan yöntemlerden birisidir. Kegel dışında fitness gibi farklı sporlar erken boşalma üzerinde de etkin bir role sahip olduğu bilinmektedir.
 • Jel ve Kremler: Erken boşalma üzerinde oldukça etkili ürünler olan krem ve jeller aynı zamanda hissizleştirdiği için kadın üzerinde de etkili olur. Aslında erkek için geç boşalma sağlamak adına lokal anestezi etkisi yapan bu ürünler aynı etkiyi az miktarda da olsa penis ile kadına geçirir. Böylece kadının orgazm süresi de uzayabilir. Bu ürünler geç boşalma üzerinde doğrudan etkili olan ürünlerdir ancak yukarıda belirtildiği gibi cinsel birleşme öncesinde doktorunuzun tavsiye ettiği düzeyde kullanmalısınız. Fazla kullandığınız taktirde kadın orgazma geç ulaşabilir.
 • Prezervatif: Erken boşalmayı önleyen prezervatifler hissi en aza indirdiği için cinsel birleşme sırasında boşalmayı geciktirir. Böylece geciktirici etkisi yaratarak erken boşalma sorununu bir nebze de olsa öteler. Tercihe göre çift prezervatif takılabilir. Böylece hissizlik daha fazla olacak ve boşalma daha geç sürecektir. Ayrıca lokal anestezik prezervatif kullanarak da erken boşalma denetiminizi kontrol altına tutabilirsiniz.
 • Seks terapisi: Erken boşalma için en önemli tedavi yöntemlerinden birisi olan seks terapileri, çiftlerle birlikte yapılmaktadır. Etkili sonuçların ortaya çıkabilmesi için çiftlerin birlikte psikiyatriste gitmesi ve bu konuda seks terapisi konusunda destek alması gerekmektedir. Ayrıca seks terapilerinde anlatılan konulardan birisi olarak ön sevişme süresinin olabildiğince uzun tutulması, boşalma hissi geldiği anlarda pozisyon değiştirilmesi gibi farklı geç boşalmaya yönelik yöntemler uygulanabilmektedir.

Erken Boşalmaya İlişkin Merak Edilen Sorular

Kadınlar ve erkekler cinsel yaşamın en başlıca iki aktörleri olan çiftler erken boşalma sonucunda bütün cinsel birleşme büyüsü kaçabilmektedir. Bu gibi sorunların ortadan kaldırılması için kadın ve erkeğin birlikte orgazma erişmesi gerekir.

Cinsellikten alınan haz ve keyfin artması için kadınla erkeğin aynı anda orgazma erişmesi önemli bir kriterdir. Erken boşalma denildiği zaman sadece erkekler akla gelmektedir. Bunun sebebi erkekler boşaldıktan sonra tekrar sertleşme sağlanabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerektiği içindir.

Oysa erken boşalma kadınlarda da mevcuttur, fakat kadın fizyolojisi gereği boşaldıktan sonra tekrar cinsel birleşme yaşayabilmeye uygun olduğu için pek fark edilmemektedir. Kadınlarda tekrarlı orgazm konusu mümkün olup erkeklerde mümkün olmadığı için erken boşalma denildiği zaman sadece erkeklerle özdeşleşmiş bir kavram haline gelmiştir.

Erken boşalma halk arasında oldukça yaygın olarak görülür. Sadece Türk erkekleri değil, dünyada da pek çok erkek erken boşalma sorunu ile mücadele etmektedir. Her 3 erkekten 1’inde erken boşalma sorunu görülebilmektedir. Türk erkeklerinde büyük bir kısmında görülen bu sorun hayat kalitesini etkilemekte ve aynı zamanda çiftlerin cinsel dünyasını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Erken boşalmanın farklı çeşitleri vardır. İlk cinsel birleşme ile başlayan ve hayat boyu devam eden erken boşalma adından da belli olacağı gibi yaşam boyu devam eden erken boşalma olarak adlandırılır. Bu erken boşalma türü ülkemizde %2,5 şeklinde görülür.

Kazanılmış erken boşalma ise cinsel birleşmenin yeni olduğu dönemlerde boşalma normal olarak gerçekleşmekte iken sonradan erken boşalma sorunu ortaya çıkması olarak tanımlanabilir. Yaşanan stres ve benzer sorunlar birey üzerinde erken boşalma hissi oluşturmuş olabilir. Türkiye’de %4 oranında görülür. Değişken erken boşalma şekli ise kişi ruh haline bağlı olarak zaman zaman erken, zaman zaman ise normal boşalma yaşar.

Bu erkekler arasında en sık görülen boşalma durumudur. Ülkemizde %8 oranında görülür. Bir diğer erken boşalma şekli ise duyusal değişken erken boşalmadır. Bu erken boşalma türünde; kişi normal boşalma yaşıyorken erken boşalma endişesi ile erken boşalma yaşamaktadır. Bu sorun genellikle %6 oranında görülür.

Halk arasında en sık merak edilen sorulardan birisi ise sünnet olmanın erken boşalmaya neden olup olmamasıdır. Bu inanış tamamen yanlıştır. Sünnetli ve sünnetsiz erkekler arasında yapılan araştırmalar doğrultusunda, sünnetli erkeklerde derinin duyarsızlaşması sebebiyle erken boşalma konusunda daha iyi sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Yani bunun sonucu olarak erken boşalma tedavisi olarak sünnet olmak doğru bir yöntem haline gelmiştir. Günümüzde halen tartışılan bir konu olan sünnet, erkekler arasında erken boşalmaya sebep olmadığı bilinir.

Erken boşalma ile iktidarsızlık sorunu bazen karşılaştırılan iki farklı konu olmaktadır. Erken boşalma kişinin cinsel birleşme sırasında 30 saniye olmadan boşalması, partnerini tatmin edemeden orgazm olması olarak tanımlanır. Bazen erkekler boşalmanın ardından tekrarlı orgazm yaşayabilirler.

Tekrarlı orgazm genç yaşlarda daha sık görülürken 30 yaş üstünde ise %3 civarında görülmektedir. Erkekler fizyolojik yapısı gereği boşaldıktan sonra tekrar ereksiyon olması için belli bir süre geçmesi gerekir. Bazı erkekler bu durumu karıştırarak iktidarsız olarak tanımlayabilmektedir.

Bu tamamen yanlış bir düşünce olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bazen erken boşalma ile iktidarsızlık aynı anda baş gösterebilir. Bu yüzden doğru bir tedavi için doğru bir teşhis uygulanması gerekmektedir.

Erken boşalmaya neden olan hastalıklardan bazıları; tiroit hormonunda meydana gelen bozukluklar, prostat rahatsızlıkları, stres, psikolojik kaygı, diyabet, testosteron hormon bozukluğu, hipofiz bezi hastalıkları, varikosel gibi sorunlar erken boşalmaya neden olduğuna ilişkin birtakım çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların sonuçları kesin değildir sadece bir varsayım üzerine tez olarak ortaya atılmış olan çalışmalardır.

Halk arasında en çok merak edilen sorulardan birisi ise sıklıkla mastürbasyon yapmak erken boşalmaya sebep olup olmadığı sorusudur. Doğru mastürbasyon yapmak erken boşalma konusunda herhangi bir sorun oluşturmayacağı gibi düzenli ve rahat kafayla, stressiz, keyifli bir şekilde yapılan mastürbasyon her zaman doğru cinsel birleşim için ortam hazırlayacaktır.

Alkol kullanmanın erken boşalma üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülmüştür. Yani ilişki öncesi az miktarda bir alkol tüketimi erken boşalma sorununuzu ortadan kaldırabilir. Fakat fazla alkol tüketimi ereksiyon sorunlarına neden olacaktır. Bu yüzden alkol kullanımına dikkat etmek gerekmektedir.

Ereksiyon ilaçlarının erken boşalma konusunda etkili olup olmadığı konusunda merak edilen bir soru vardır. Buna açıklık getirmek için öncelikli olarak ereksiyon sağlayan haplar ya da ilaçlar kullanıldığı zaman erken boşalma sağlansa bile penis halen ereksiyon halinde olacağı için partnerin tatmini sağlanmaktadır.

Erken boşalmanın bitkisel bir tedavisi henüz bulunmamıştır. Fakat sağlıklı beslenerek sperm kalitesi arttırılabilir ve erkeğin sperm kalitesi aynı doğrultuda yükseltilebilir. Bu yüzden sağlıklı ve düzenli beslenmek cinsel birleşme öncesinde büyük önem taşır. Bunun dışında bitkisel olarak erken boşalma önleyici bir bitki ya da ürün mevcut değildir.

Erken boşalma sorunu eğer ki çözümlenmezse çiftler için ilerleyen süreçte çok daha fazla stres, kaygı, aile içinde diyaloglarda sorunlar meydana gelebilir. Çünkü temellerinden birisi cinselliktir. Evli bireyler yaşamlarının geri kalanını partnerleri ile her konuda en iyi şekilde uyumu yakalamak ve bu keyif ve eğlence dolu atmosferi paylaşmak isterler.

Bu evliliğin her aşamasında geçerlidir. Yatak odası bunların en başında gelen kriterlerden birisidir. Fakat erken boşalma sorunu çözülemeyecek bir sorun değildir, sadece bireyler konunun kaynağına biraz inmeli ve sorunların kaynağı konusunda biraz araştırmalar yapmaları gerekir. Kendiliğinden meydana gelmiş olan bir erken boşalma sorunu tamamen psikolojik olduğunu söylemek mümkündür.

Bireyler biraz kendilerini ve kendi yaşam stillerini göz önüne alarak daha rahat, stressiz ve çok daha keyifli bir ortam hazırlamaları hayatlarını bu şekilde devam ettirmeleri boşalma konusunda da etkili bir değişim ortaya çıkaracaktır. Boşalma erkek ve kadını tümden ilgilendiren bir durumdur.

Çünkü erkeğin erken boşalması kadının da haz almasının önüne geçecektir. Kadınlar için erken boşalma pek fazla sorun olmazken erkeğin erken boşalması ilişkinin tamamen sona ermesi anlamına geldiği için ilişkiyi derinden etkileyen bir konu olmaktadır.

Bu yüzden cinsel ilişkin sürecinde erkeklerin daha kontrollü olması gerekir. Cinsel ilişki sırasında ani hareketlerden kaçınarak, boşalma hissi geldiği zamanlarda farklı şeyler düşünerek ve pozisyon değiştirerek boşalmayı daha kontrollü hale sokmak mümkündür.

Erken Boşalmanın İlişkilerdeki Önemi

Kadın ve erkek bir bütündür, özellikle evliliklerde tek vücut olan bireyler yaşamlarının geri kalan bölümünü çok daha iyi bir şekilde geçirmek adına hayatlarını birleştirirler. Evlilik için en önemli konulardan birisi hiç şüphesiz cinsel yaşamdır.

Cinsellik konusunda deneyimli olan bireyler boşalma denetimi yapabilir. Ancak evlilik ile birlikte düzenli cinsel hayat yeni başlamışsa, ilk başlarda erken boşalma sorunları olsa bile birkaç ay sonra düzenli cinsel yaşam devam ettiği için çok daha konforlu ve kaliteli bir yaşama adım atılabilir.

Evlilikte kadın ve erkek için yaşamlarının geri kalan bölümün daha kaliteli geçmesi için evlilik gibi kurumlar oluşturulmaktadır. Evlilik için cinsel yaşamın önemini vurgulamak önemlidir. Kadın mutlu olsa bile erkek erken boşaldığında kendi içinde bu durumu acaba yeterli miyim? gibi farklı sorularla soracak ve kendi kendine kuruntu yapacaktır.

Bu yüzden kadın ve erkek için erken boşalma tümden bir aile sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Erken boşalma sorunlarının önüne geçmek ve boşalma denetimi elde etmek için tedavi yöntemleri konusuna bir göz atın.

Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler son dönemde böyle bir sorun meydana gelmişse, son zamanlarda hayatınızdaki değişimlere göz atmanız gerekir. Hayatınızda bu konuda mevcut değişimlere göz atarak ihtiyaçlarınıza uygun şekilde sorunlu ya da stresli olan konuları hayatınızdan çıkarmalısınız.

Çünkü erken boşalmanın büyük bir bölümü psikolojik unsurlardan kaynaklanır. Daha temiz, daha stressiz ve çok daha kaliteli bir yaşam hayat kalitenizi arttırdığı gibi aynı zamanda cinsel performansınızı da arttıracaktır. Her zaman mutlu olarak, psikolojinizi yüksek tutarak, vücudunuzu ve kendinizi severek, stresi hayatınızdan çıkararak, sağlıklı beslenerek bir adım atabilirsiniz.

Bunu yaşam standardı haline getirdiğinizde aslında psikolojik unsurlardan kaynaklandığını göreceksiniz. Kadın ya da erkek olarak hiç fark etmez, eşiniz bu konuda hakkında size bir çözüm önerisi sunduğunda mutlaka onu dikkate alarak ne istediğini, size sunduğu opsiyonları göz önünde bulundurun.

Çünkü cinsellik tek taraflı olan bir konu değildir. İki taraflı, iki tarafın da memnun olması gereken, iki tarafı da ilgilendiren özel bir eylemdir cinsellik. Bu yüzden ilişkiye yönelik her iki tarafın da söz hakkı vardır. Erken boşalma yaşayan bir erkek ben boşaldım deyip arkasını dönüp yatması, ilişkinin gelecek süreçleri için daha büyük sorunları ortaya çıkarır.

Bizler burada bu sorunların ortaya çıkmaması adına sizlere farkındalık sağlamak, olası sorunları en kısa süre içinde çözmeniz için yardımcı olmak için varız. Erken boşalmaya ilişkin merak ettiklerinizi öğrenebilmeniz, daha kaliteli bir cinsel yaşama nasıl sahip olabileceğiniz ve cinsel yaşam sürecinde etkin rol oynamak için neler yapmanız gerektiği gibi aktif bir cinsel yaşama sahip olmanız adına çalışmalar yapıyor ve sizi bilgilendiriyoruz. Erken boşalma ve buna ilişkin tüm çözüm önerileri, farklı alternatif kaynaklar doğrultusunda sizlere bu sayfadan sunulmuştur.